Uszlachetnienia

LAKIER WYBIÓRCZY UV

Zaczynając pracę z projektem pamiętaj, że lakier nakładany jest metodą sitodruku przez co posiada pewne ograniczenia techniczne. Wybierając elementy projektu (np. logo, nazwisko), które mają być uszlachetnione lakierem uwzględnij wymagania:  

 • najmniejszy element nie może być mniejszy niż 0,4mm;

 • odstęp między elementami nie mniejszy niż (0,5mm);

 • wielkość tekstu nie mniejsza niż 14pkt;

 • możliwe jest przesunięcie względem druku o 0,3mm

 

Uwaga: Na tych samych elementach pracy nie można stosować jednocześnie lakieru wybiórczego UV i hotstampingu. Prosimy o niestosowanie takiego połączenia. Tego rodzaju projekty będą przez nas odrzucane.

 

PRZYGOTOWANIE PRACY W PROGRAMACH WEKTOROWYCH (Corel, Illustrator)

Przygotowanie pliku:
 
1. W programie do grafiki wektorowej (Corel lub Illustrator) utwórz dokument o pożądanych wymiarach wraz ze spadami po 2mm.
 
2. Utwórz swój projekt graficzny pamiętając o podstawowych zasadach przygotowania pliku do druku (tryb CMYK, spady, bezpieczne marginesy).
 
3. Teraz stworzysz maskę lakierowania. W tym celu skopiuj elementy projektu mające być lakierowane i wklej w tym samym miejscu na następnej stronie/obszarze roboczym tak aby zachować spasowanie.
 
4. Maska lakierowania ma być jednolicie czarna. Usuń cienie i przejścia tonalne itp. (jeśli są zastosowane) a następnie nadaj dla wypełnienia i obrysu kolor K=100% (C=0 M=0 Y=0 K=100)

Gotowy projekt możesz przesłać do nas jako plik otwarty Ai lub CDR zachowując porządek stron/obszarów roboczych (osobno projekt do druku, osobno maska lakieru) Preferujemy jednak pliki w formacie PDF. Zalecane jest wyeksportowanie pliku do formatu PDF i zapisanie go jako wielostronicowy PDF w trybie zgodności Acrobat 4 (PDF 1.3) bez profilów kolorystycznych. Koniecznie zachowaj kolejność stron:  

 • str.1 druk CMYK awers;
 • str. 2 druk CMYK rewers;
 • str. 3 lakier UV awers;
 • str. 4 lakier UV rewers

 

Jeśli zamawiasz druk jednostronny lub np. lakierowanie tylko na rewers itp. wstaw w odpowiednim miejscu pustą stronę tak aby PDF zawsze miał cztery strony.

Uwaga: Na tych samych elementach pracy nie można stosować jednocześnie lakieru wybiórczego UV i hotstampingu. Prosimy o niestosowanie takiego połączenia. Tego rodzaju projekty będą przez nas odrzucane.

Przykładowe pliki do pobrania z naniesionym lakierem wybiórczym.

 

PPRZYGOTOWANIE PRACY W Adobe Photoshop

Przygotowanie projektu:
 

1. Utwórz swój projekt graficzny pamiętając o podstawowych zasadach przygotowania pliku do druku (tryb CMYK, spady, bezpieczne marginesy).

Najlepszą jakość uzyskasz z grafiki wektorowej, jeśli jednak pracujesz w Photoshop zasady są podobne jak w programach wektorowych, z tym że maskę na lakier umieszczamy w osobnym dokumencie i zamieniamy ją na bitmapę o głębi jednobitowej.

2. W tym celu wybierz: Obraz > Tryb > Szarości i kliknij OK aby usunąć informacje o kolorze.

3. Teraz wybierz: Obraz > Tryb > Bitmapa i kliknij OK aby spłaszczyć warstwy. W oknie dialogowym wpisz: wyjście: 300 piks/cal, metoda: próg 50%.

4. Na koniec wciśnij CTRL+SHIFT+S by zapisać jako TIFF bez kompresji obrazu.

 

KOLOR BIAŁY

Jak przygotować plik:
 
 1. W programie do grafiki wektorowej (Corel lub Illustrator) utwórz dokument o pożądanych wymiarach wraz ze spadami po 2mm.
 2. Utwórz swój projekt graficzny pamiętając o podstawowych zasadach przygotowania pliku do druku (tryb CMYK, spady, bezpieczne marginesy)
 3. Teraz kolej na poddruk kolorem dodatkowym. Utwórz nową warstwę i nazwij ją White. Umieść ją nad warstwą zawierającą projekt CMYK.
 4. Następnie skopiuj elementy projektu mające być poddrukowane i wklej w tym samym miejscu na nowej warstwie tak aby zachować spasowanie.
 5. Wszystkie elementy do poddruku muszą być w postaci wektorowej. Jeśli w projekcie występują bitmapy należy je obrysować do pożądanego kształtu, a następnie usunąć (bitmapy) z warstwy White. Na warstwie zostają tylko obiekty wektorowe o wypełnieniu i obrysie w jednym kolorze np. (C15/M0/Y0/K0).

Jeśli wykonanie dalszych kroków będzie przysparzało trudności zalecamy pozostawienie projektu w takiej postaci i zapis jako plik otwarty CDR lub Ai.

 1. Aby program RIPujący prawidłowo odróżnił grafikę drukowaną białą farbą należy utworzyć dla niej kolor specjalny. W tym celu należy zaznaczyć wszystkie obiekty warstwy White, a następnie zadać dla wypełnienia i obrysu nowy kolor specjalny o nazwie White (pisane dużą literą) Więcej informacji na temat tworzenia koloru dodatkowego w Pomocy programu graficznego.
 2. Ostatnim krokiem jest dodanie atrybutu Overprint (nadrukuj) dla wypełnienia i obrysu wszystkich obiektów warstwy White. Więcej informacji na temat atrybutu Overprint w Pomocy programu graficznego.
 3. Gotowy projekt można zostawić w postaci otwartej CDR lub Ai dzięki czemu nasi weryfikatorzy mają możliwość dokładnego sprawdzenia poprawności przygotowania poddruku.
Pliki zamknięte PDF uznajemy za poprawnie przygotowane oraz sprawdzone przez Państwa i nie otwieramy ich do edycji.

O czym należy pamiętać:
 
 1. do poddruku nadaje się tylko grafika wektorowa;
 2. odradzamy poddruk dla drobnych tekstów i obiektów z uwagi na pasowanie;
 3. kolor specjalny musi nazywać się dokładnie: White;
 4. elementy grafiki drukowane białą farbą muszą być w projekcie nad grafiką CMYK i mieć zadany Overprint dla wypełnienia i obrysu;
 5. dla poddruku zalecane jest wypełnienie jednolite, jednak można wykonać w projekcie; przejścia tonalne lub użyć wartości pośrednich w zakresie 0-100%.

TŁOCZENIE

Tłoczenie, podobnie jak lakier wybiórczy UV pozwala na wyróżnienie wybranych elementów projektu. Sam sposób przygotowania plików również jest bardzo podobny. Zaczynając pracę z projektem pamiętaj, że tłoczenie jest procesem, który ma techniczne ograniczenia, dlatego też na gotowej np. wizytówce dopuszczalna jest tolerancja 0,5 mm w spasowaniu z drukiem.

Znaczną część składową ceny stanowi koszt wykonania matrycy tłoczącej, dlatego uwzględniamy to w cenie opcji. Twoje matryce, po pierwszym wykorzystaniu są u nas oznaczane i przechowywane. Można zatem skorzystać z nich wielokrotnie przy późniejszych projektach - nie płacąc już kosztów wykonania matrycy.

Matryc tłoczenia nie można wykorzystać jako matryc do hotstampingu. Maksymalny rozmiar standardowej matrycy tłoczenia to 100x100mm. Wykonanie większej matrycy jest możliwe ale należy zwrócić się z zapytaniem o kalkulację niestandardowego rozmiaru wysyłając wzór tłoczenia jako plik wektorowy na nasz adres mailowy info@drukdlareklamy.pl

 

Wybierając elementy projektu (np. logo, nazwisko), które mają być wytłoczone uwzględnij wymagania:
 
 • tylko grafika wektorowa – nie ma możliwości wykonania matrycy tłoczenia na podstawie grafiki rastrowej;

 • minimalna grubość elementu 0,4mm;

 • minimalny odstęp między elementami tłoczonymi (światło) 0,75mm;

 • minimalny rozmiar fontu podstawowego 12pkt;

 • minimalne odstępy między znakami w ozdobnym kroju pisma 0,75mm;

 

Przygotowanie tłoczenia:

 1. W programie do grafiki wektorowej (Corel lub Illustrator) utwórz dokument o pożądanych wymiarach wraz ze spadami po 2mm.
 2. Utwórz swój projekt graficzny pamiętając o podstawowych zasadach przygotowania pliku do druku (tryb CMYK, spady, bezpieczne marginesy)
 3. Teraz stworzysz wzór tłoczenia. W tym celu skopiuj elementy projektu mające być tłoczone i wklej w tym samym miejscu na następnej stronie/obszarze roboczym tak aby zachować spasowanie.
 4. Wzór tłoczenia ma być jednolicie czarny. Usuń cienie i przejścia tonalne itp. (jeśli są zastosowane) a następnie nadaj dla wypełnienia kolor K=100% (C0/M0/Y0/K100).
 5. Cały wzór musi być scalony do jednej ścieżki złożonej, bez przecinających się ścieżek – można to sprawdzić w podglądzie szkieletowym. Jeśli zastosowano obrys należy go rozwinąć i scalić aby wzór tłoczenia składał się tylko z wypełnienia. Więcej informacji w pomocy programów graficznych.

Gotowy projekt możesz przesłać do nas jako plik otwarty Ai lub CDR zachowując porządek stron/obszarów roboczych (osobno projekt do druku, osobno wzór tłoczenia). Preferujemy jednak pliki w formacie PDF. Zalecane jest wyeksportowanie pliku do formatu PDF i zapisanie go jako wielostronicowy PDF w trybie zgodności Acrobat 4 (PDF 1.3) bez profilów kolorystycznych.

Uwaga: Standardowo tłoczenie wykonuje się jako wypukłe na stronie pierwszej; jeśli jednak Twoim zamiarem jest uzyskać na stronie pierwszej wklęsły wzór – przygotuj tłoczenie w odbiciu lustrzanym oraz uprzedź nas o tym dodając do zlecenia notatkę.

Ciekawym zabiegiem dla atrakcyjności projektu jest zastosowanie tłoczenia na spad. Należy przy tym pamiętać o pewnych ograniczeniach:

 • tłoczenie na krawędź – tylko na sąsiadujących krawędziach np. górna i prawa

 • nie ma możliwości wykonania tłoczenia na krawędzi przeciwległe np. lewa i prawa

 • element tłoczony musi zajmować obszar przynajmniej 3mm od krawędzi

 

HOTSTAMPING

Hotstamping, podobnie jak tłoczenie pozwala na wyróżnienie wybranych elementów projektu. Sam sposób przygotowania plików również jest bardzo podobny.


Wybierając elementy projektu (np. logo, nazwisko), które mają być pokryte folią hot uwzględnij wymagania:
 
 • tylko grafika wektorowa – nie ma możliwości wykonania matrycy hotstampingowej na podstawie grafiki rastrowej

 • minimalna grubość elementu 0,3mm

 • minimalny odstęp między elementami tłoczonymi (światło) 0,75mm

 • minimalny rozmiar fontu podstawowego 12pkt

 • minimalne odstępy między znakami w ozdobnym kroju pisma 0,75mm

Przygotowanie projektu z hotstampingiem:
 
 1. W programie do grafiki wektorowej (Corel lub Illustrator) utwórz dokument o pożądanych wymiarach wraz ze spadami po 2mm.
 2. Utwórz swój projekt graficzny pamiętając o podstawowych zasadach przygotowania pliku do druku (tryb CMYK, spady, bezpieczne marginesy)
 3. Teraz kolej na hotstamping. Wytnij elementy projektu mające być pokryte folią hot i wklej w tym samym miejscu na następnej stronie/obszarze roboczym tak aby zachować spasowanie. Na warstwie CMYK pod folią hot może znajdować się tylko tło.
 4. Oznaczenie hotstampingu ma być jednolicie czarne. Usuń cienie i przejścia tonalne itp. (jeśli są zastosowane) a następnie nadaj dla wypełnienia kolor K=100% (C0/M0/Y0/K100)
 5. Cały wzór musi być scalony do jednej ścieżki złożonej, bez przecinających się ścieżek – można to sprawdzić w podglądzie szkieletowym. Jeśli zastosowano obrys należy go rozwinąć i scalić aby obiekt składał się tylko z wypełnienia. Więcej informacji w pomocy programów graficznych.
 6. Gotowy projekt możesz przesłać do nas jako plik otwarty Ai lub CDR zachowując porządek stron/obszarów roboczych (osobno projekt do druku, osobno hotstamping). Preferujemy jednak pliki w formacie PDF. Zalecane jest wyeksportowanie pliku do formatu PDF i zapisanie go jako wielostronicowy PDF w trybie zgodności Acrobat 4 (PDF 1.3) bez profilów kolorystycznych.
 
Istnieje możliwość wykonania hotstampingu na spad. Należy przy tym pamiętać o pewnych ograniczeniach:
 
 • hotstamping na krawędź – tylko na dwóch sąsiadujących krawędziach np. górna i prawa,

 • nie ma możliwości wykonania hotstampingu na krawędzi przeciwległe np. lewa i prawa,

 • element pod folię hot musi zajmować obszar przynajmniej 3mm od krawędzi.

 

Uwaga: Na tych samych elementach pracy nie można stosować jednocześnie lakieru wybiórczego UV i hotstampingu. Tego rodzaju projekty będą przez nas odrzucane.

Znaczną część składową ceny stanowi koszt wykonania matrycy, dlatego uwzględniamy to w cenie opcji. Twoje matryce, po pierwszym wykorzystaniu są u nas przechowywane i oznaczane. Można zatem skorzystać z nich wielokrotnie przy późniejszych projektach - nie płacąc już kosztów wykonania matrycy.

Maksymalny rozmiar standardowej matrycy hotstampingu to 100x100mm. Wykonanie większej matrycy jest możliwe ale należy zwrócić się z zapytaniem o kalkulację niestandardowego rozmiaru wysyłając wzór jako plik wektorowy na nasz adres mailowy info@drukdlareklamy.pl

 

 

2016 © DRUKDLAREKLAMY.PL